Żytni chlebek
Chcielibyśmy podzielić się z Wami przepisem na Jaczeński chleb żytni. Piecze się go wyłącznie z jasnej mąki żytniej, na zakwasie, bez dodatku drożdży. Z podanych proporcji wyjdą dwa bochenki znakomitego chleba z charakterem, o ścisłym, zwartym i wilgotnym miąższu. Żadnych okruszków podczas krojenia:) A smak? Spróbujcie sami…
Potrzebne bedą:
- 250 g mąki żytniej typ 720 (wa?ne!)
- ½ litra wrzątku
Oraz
- 600 g mąki żytniej typ 720
- 300 g energicznego zakwasu żytniego o konsystencji bardzo gęstej śmietany
- 100 ml wody
- 1 ½ łyżki soli
- łyżeczka miodu gryczanego – opcjonalnie
Przygotowanie
250 g mąki żytniej zalewamy wrzątkiem i starannie mieszamy, żeby nie było grudek. Pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia, ale raczej nie dłużej niż na 12 godzin.
Do wystudzonej zaparzonej mąki dodajemy zakwas, wodę, pozostałą mąkę sól i miód i wszystko starannie mieszamy . Gotowe ciasto będzie miało urodę i konsystencję szpachlówki do drewna – i tak właśnie ma być.
Ciasto przełożyć do dwóch foremek keksowych lekko posmarowanych olejem, tak aby sięgało do połowy wysokości. Do tego celu najwygodniej użyć dwóch łyżek, często zanurzanych w wodzie, co zapobiega klejeniu się ciasta. Ciasto po wierzchu wygładzamy zwilżoną łyżką, można obsypać ziarnami według własnego wyboru. Proces wyrastania trwa dosyć długo – w zależności od mocy użytego zakwasu – od dwóch do nawet pięciu godzin. Chlebki po urośnięciu powinny wypełnić foremkę, czyli dwukrotnie zwiększyć objętość.
Pieczemy 1 godzinę w piekarniku nagrzanym do 250 stopni. Po 10 minutach zmniejszamy temperaturę do 180. W trakcie pieczenia kilkakrotnie spryskujemy wodą. Przed wyjęciem sprawdzamy patyczkiem, czy gotowe, jeśli ciasto przykleja się do patyczka, trzeba wydłużyć czas pieczenia.
Smacznego:)